Händelser år 2009

Vårmöte 12.3. 2009

Vårmötet var 12.3. kl. 18.30 i biblioteket i Västanfjärd.

Uggleutfärd 18.3. 2009 kl 20.00 i Galtarby-Bofallet

Föreningens årliga uggleutfärd gick i år från Nivelax till Dalsbruk. Vi var 8 personer i två bilar. Det var en lämpligt liten grupp att dra fram längs vägarna med. Trots dåliga väderprognoser för kvällen var vädret idealiskt, nästan vindstilla med en tunn molnslöja. Vintern har här i södra Finland varit idealisk för ugglorna, massor av gnagare har funnits i naturen till förbannelse för skogsägarna! Saldot för kvällen var en kattuggla i Tynglax och en berguv i Hertsböle upp mot Råbergen. Den säkra kattugglan i parken i Dalsbruk vägrade dock ge sej till känna just i kväll. En ny bekantskap kunde också med litet bättre tur ha hörts i Galtarby, nämligen hornugglan. Den var aktiv både på tisdagen och torsdagen men inte på utfärdsdagen!

polloretki09

Blomutfärd till Högsåra 14.6. 2009

Luonnonkukka-2009

Höstmöte 2.11. 2009

Höstmötet arrangerades måndag den 2.11. kl 18.00 på Bjärkas gård
i Västanfjärd. Efter mötesförhandlingarna presenterade skogsbiolog Panu Kunttu resultaten av de skogsinventeringar som han utfört på föreningens uppdrag.